Bazar Poznański to jeden z najważniejszych symboli Poznania. Powstał dzięki inicjatywie Karola Marcinkowskiego, który w 1838 roku powołał spółkę udziałową. Jej celem była budowa gmachu na hotel dla polskiej klienteli i sklepów dla polskich kupców. Hotel, któremu nadano nazwę "Bazar" powstał przy ulicy Nowej, obecnie Paderewskiego. Jego budowa zakończyła się w 1841 roku.

Bazar szybko stał się centrum polskiego życia gospodarczego, politycznego i kulturalnego oraz najważniejszą ostoją polskości na terenie zaboru pruskiego. Również w tym gmachu w 1871 roku ukonstytuowała się spółka akcyjna budowy Teatru Polskiego. Pod koniec XIX w. spółka dokupiła nieruchomoość przy Alejach Marcinkowskiego, której przebudowę zakończono w 1901 roku.

Historia Bazaru splatała się z historią Polski. 26 grudnia 1918 roku gościł tu Ignacy Paderewski. Jego przybycie do Poznania było impulsem do wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Odnowione w okresie międzywojennym pomieszczenia hotelowe nadal były miejscem ważnych narad, obchodów, wystaw, a także bali karnawałowych.

Skutki II wojny światowej okazały się katastrofalne dla losów Bazaru. Rzeczoznawcy ocenili zniszczenia na ponad 70%. Po zakończeniu wojny spółka we własnym zakresie przystąpiła do odbudowy gmachu. Zmiany ustrojowe w Polsce spowodowały najpierw odebranie jej zarządu nad hotelem i pozostałymi budynkami, a następnie przekazanie ich P.P. "Orbis". Hotel, któremu nadano nazwę "Orbis Bazar" przez cały okres zarządu państwowego nie odzyskał dawnej świetności architektonicznej.

W 1990 roku spółka Bazar Poznański, istniejąca nieprzerwanie przez cały okres powojenny, podjęła działania prawne i odzyskała zniszczone budynki Hotelu Bazar. Po ponad 40-tu latach budynki znalazły się ponownie pod zarządem prawowitych właścicieli.

Pierwszym działaniem spółki było przywrócenie funkcji handlowej lokali usytuowanych na poziomie parteru kompleksu budynków, tak jak to było na początku istnienia Bazaru. W ciągu ostatnich lat wyremontowano kamienicę przy ulicy Paderewskiego i uruchomiono w niej pasaż handlowy. Budynek starego Bazaru przy ulicy Paderewskiego funkcjonuje jako nowoczesny biurowiec najwyższej klasy. W 2005 roku zakończono remont fasady od Alei Marcinkowskiego, przywracając jej po raz pierwszy w czasach powojennych bogaty, neobarokowy wystrój. Obecnie trwają prace nad rekonstrukcją historycznych wnętrz. W najbliższej przyszłooeci wznowi swoją działalność Hotel Bazar.

Bazar Poznański S.A. planuje uczestniczyć aktywnie w wydarzeniach kulturalnych w Poznaniu oraz wspierać i promować sztukę.

Hotel Bazar
Hotel Bazar
Hotel Bazar
Hotel Bazar