Projektantem zbudowanego w latach 1838-1841 zabytkowego Hotelu Bazar był Roger Sławski. Stworzył on niezwykły koncept ozdobienia budynku barokowymi bordiurami (pasy dekoracyjne) wokół okien i portalu osiowego. Barokowa fasada gmachu nadawała Bazarowi elegancji i podkreślała jego rolę. W latach przedwojennych swą rangą hotel nie ustępował lwowskiemu Georgia czy warszawskiemu Bristolowi.
Największemu zniszczeniu Hotel Bazar uległ podczas II wojny światowej. Gmach położony przy ulicy Paderewskiego spłonął, a front budynku, wychodzący na al. Marcinkowskiego, został prawie całkowicie zniszczony na skutek strzałów i pocisków. Rzeczoznawcy szacują, że blisko 72% budynku legło w gruzach. Zachowały się tylko klatka schodowa zdobiona marmurem z ręcznie zdobioną balustradą. Całkowitemu zniszczeniu uległy Biała Sala na pierwszym piętrze, sala restauracyjna i sala Malinowa znajdujące się na parterze budynku.
W latach 1947-48 Spółka Bazar Poznański prowadziła prace renowacyjne obiektu. Nadzór nad nimi sprawował inż. Rafał Budzyński a wykonania podjęły się: Państwowe Przedsiębiorstwo budowlane Poznań 2, Państwowe Przedsiębiorstwo Inżynieryjne 5, firmy budowlane Eicke i Kocent. Do budowy murów używano najczęściej cegłę odzyskaną z gruzów lub z rozbiórki. W tym okresie udało się wznieść wszystkie budynki i założyć dach. Przejęty przez państwowe przedsiębiorstwo Orbis Hotel Bazar nie odzyskał jednak swej dawnej świetności, bogato zdobionej fasady i prestiżu.
W latach 80-tych Przedsiębiorstwo Orbis zamknęło hotel w celu dokonania dalszych prac remontowych. Zamierzano odbudować Białą Salę balową, a usytuowane na dolnej kondygnacji sklepy przerobić na lokale gastronomiczne. Wrócono do koncepcji dobudowy 4 poziomu budynku, w myśl projektu Rogera Sławskiego.
Lata 90-te wiążą się z odzyskaniem przez spółkę Bazar Poznański praw własności do gmachu hotelu. To okres intensywnych prac remontowych i restauracyjnych obiektu. Spółka Bazar przejęła w stanie całkowicie surowym Białą Salę balową, trzecie piętro od ul. Paderewskiego i czwarte piętro od al. Marcinkowskiego. Renowacji wymagały drewniane okna, rynny, kanalizacja i naruszone elementy konstrukcji. Odtworzenia wymagały zdemontowane podłogi i drzwi.
W 1991 roku ponownie otworzono lokale sklepowe przy Al. Marcinkowskiego, stopniowo wymieniano mury, naprawiano kanalizację. W 1993 roku rozpoczęły swą działalność sklepy zlokalizowane przy Paderewskiego 8. Na górnych kondygnacjach Bazaru otwarto zmodernizowane i całkowicie odremontowane biura. Otwarcie hotelu wymagało jednak znacznie większych inwestycji.
Od końca lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia w budynku hotelowym trwały prace konserwatorskie prowadzone przez Pracownię Konserwacji Zabytków w Poznaniu. Odtworzona została zabytkowa fasada, w której zastosowane na elewacji attyki pokryto alegorycznymi malowidłami. Z niebywałą starannością odtworzono każdy detal elewacji, starając się przywrócić elegancję i splendor miejsca tak zasłużonego na mapie historycznej Poznania.
W chwili obecnej trwają prace renowacyjne wewnątrz budynku. Odradzający się Hotel Bazar będzie świadczył usługi o najwyższym standardzie, w którym piękne i zabytkowe wnętrza stworzą niepowtarzalny klimat wysokiej klasy hotelu z tradycjami.
Hotel Bazar
Hotel Bazar
Hotel Bazar
Hotel Bazar