Gazeta Wyborcza 07.02.2002

Zwieńczony alegorią

Na bocznych attykach tak jak przed wojną znajdą się malowiła przedstawiające alegorie rolnictwa i przemysłu. Jeszcze w tym roku będzie ukończony remont części fasady hotelu Bazar

Kiedy kilkanaście miesięcy temu pytaliśmy przechodzących przez pl. Wolności poznaniaków, z czym kojarzy im się Bazar zgodnie odpowiadali że z wodą mineralną albo czekoladą. Zakrywające fasadę rusztowania z zawieszona na nich reklamą skutecznie wyparły z pamięci mieszkańców wydarzenia z historii miasta związane ze Spółką Bazar. To przecież po przemówieniu Ignacego Paderewskiego z balkonu Bazaru 27 grudnia 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie. W tym roku wreszcie reklamy maja zniknąć, przynajmniej z górnej części budynku. "Prace trwają tak długo bo chcemy wiernie odtworzyć wygląd hotelu sprzed 1945 roku kiedy podczas walk o Poznań został poważnie zniszczony - tłumaczy Jędrzej Twardowski ze spółki Bazar.

Na dachu już pojawiło się, tak jak po przebudowie w 1900r., szesnaście waz z piaskowca. Na razie są spowite ochronną folią. Attyki na bokach fasady zostaną podobnie jak przed wojną ozdobione malowidłami przedstawiającymi alegorie rolnictwa i przemysłu, nawiązujące do tradycji historycznej spółki Bazar. Górna część fasady zostanie odsłonięta już pod koniec maja tego roku.

Potem roboty przeniosą się na dół. Przebudowana po zniszczeniach wojennych fasada znów przybierze nawiązujące do barokowych formy, jakie nadał jej przy przebudowie w 1900 r. Roger Sławski. "Jeszcze nie wiadomo; jak długo potrwa ten etap, bo tam będzie trzeba wszystko na nowo zbudować - wyjaśnia Twardowski. Wówczas zostaną zamknięte wszystkie sklepy mieszczące się dziś na parterze budynku. Na czas remontu handlowcy będą musieli znaleźć sobie inne lokum. Tym pomieszczeniom zostanie nadany taki sam kształt jak przed wojną. Przebudowane zostaną też okna wystawowe. Dziś szyby zaczynają się nad cokołem budynku; a po zakończeniu prac mają sięgać chodnika.

Cała fasada wykonana z piaskowca będzie utrzymana w odcieniach beżu i żółci. Po zakończeniu prac w budynku znów mieścić się będzie restauracja i wysokiej klasy hotel.